День Св. Володимира Великого, володаря Київської Русі

День Св. Володимира Великого, володаря Київської Русі

28 липня (15 липня за старим стилем) Церква вшановує пам’ять Рівноапостольного князя Володимира, великого князя київського і володаря Київської Русі. Видатний правитель, князь Новгородський з 969 р., великий князь київський (979—1015); святий Православної Церкви (канонізований у 12 столітті).

У 988 р. Володимир Великий разом із боярами та його дружиною був охрещений у грецькому обряді з Візантії під іменем Василь. Одружився з сестрою імператора Анною.

Об’єднувач руської держави. Після хрещення він енергійно розпочав християнізацію Русі. Наказав знищити язичницькі ідоли, будував церкви, засновував школи та бібліотеки. Він також виховував своїх дітей у християнській вірі. Його сини Борис і Гліб були визнані святими.

Постать Володимира І також важлива в контексті Підляшшя. Як пише історик Юрій Гаврилюк, дослідник історії краю:

“Великий князь київський Володимир також увійшов в історію Підляшшя, включивши його в Руську державу і захищаючи від нападів балтійського племені ятвягів, що проживало на півночі. Про це повідомляється в Руському літописі під роком 983. Тож не дивно, що 900-річчя Хрещення Київської Русі, яке святкували в Києві в липні 1888 р., не могло обійтися без представників нашого краю. Кульмінацією торжества став, звичайно, день пам’яті Рівноапостольного князя Володимира. Саме цим днем датований урочистий лист жителів Більська до тодішнього Київського митрополита Платона, переданий адресату спеціальною делегацією, до складу якої входив настоятель соборної церкви Святої Трійці отець Григорій Пєнькевич” («Над Бугом і Нарвою», 4/2004).

У рік великого ювілею – Тисячоліття Хрещення Київської Русі, який відзначався влітку 1988 року – на Підляшші з’явилися численні бронзові дошки на стінах церков та дерев’яні хрести, присвячені цій події. Один із таких хрестів поставила українська молодь з Більська при церкві в Козликах над Нарвою (парафія Кленики). Ще один хрест встановлено в селі Кузава, де в 1987 році було організовано гурток Українського суспільно-культурного товариства.

Кілька років тому в музеї під відкритим небом підляських українців “Загорода” в Козлицях була встановлена ​​стовпова каплиця, присвячена святому. Щороку, з нагоди Дня святого Володимира Товариство друзів музею під відкритим небом у Козликах організовує святкування пам’яті святого. Цьогорічний захід відбудеться 31 липня, в день “Літніх зустрічей з українським фольклором”.

на фото:

хрест на пам’ятку Тисячоліття Хрещення Русі в Кузаві

стовпова капличка в Загороді в Козликах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*