„Пречиста – діевка чиста”. Різдво Пресвятої Богородиці

Різдво Пресвятої Богородиці є великим празником, яке відноситься Церквою до двунадесятих. Його святкують 21 вересня за новим, та 8 вересня за старим стилем. З нього починається річне коло церковних свят.

У селах ґміни Чижі звуть це свято Пречистою (ПРЕЧИСТА). Цей день врочисто святкують у Пречистенській церкві в Більську, куди й прямували жителі сіл у ґміні Чижі.

Святкування Різдва Богородиці співпадало в часі з завершенням основних польових робіт. До Пречистої рекомендували закінчити копання картоплі:

– Од Пречистої жидуовські Кучкі. То жидуовськє сіято – розказували жителі Збуча. – Картохлі копают, то дощие двіе недіелі ідут. Жиди моляться барзо і тогди дощ іде на їх. То вже треба до Пречистої картохлі викопаті, бо будут жидуовські Кучкі і будут дощие іті.

У колишній традиції сіл у ґміні Чижі Пречиста припадає на сезон сватання, хоча, як підкреслюють напр. жителі Клєник, більше весіль робили в «месніці» аніж осінню. Проте напр. у Збучові говорилося – «Пречиста – діевка чиста», що означало, що дівчина вже готова виходити заміж.