Спаса у фольклорній традиції сіл ґміни Чижі
У фольклорній традиції сіл у ґміні Чижі свято Преображення Господнього (19 серпня за новим та 6 серпня за старим стилем) звуть СПАСА. Це одне з дванадцяти найбільших церковних празників, по значимості – третє після Різдва Христового та Великодня. У народній традиції воно вважається одним із найбільших хліборобських свят.
На Підляшші Спаса святкується скрізь, передусім на Св. Горі Грабарці, у ґміні Чижі його врочисто відзначають на могилках у Клениках. Того ж дня у Клениках поминають померлих.
За давньою традицією на Спаса освячують перші плоди, передусім яблука. Традиція ця пов’язана з давнім звичаєм, щоб перший урожай приносити Богові і лише після того споживати.
На Підляшші освячують яблука, часом груші та інші фрукти, які згодом врочисто споживають:
– На Спаса сятят яблика, груши. Сятят сліви, хто вішні, хто віноград має, то сятіт. Бо не сящане то не можна їесті (Кленики).
До Спаса, зокрема матерям, які втратили дитину, не можна було їсти яблук та іншої садовини.
– Не їдят яблик. А чом не їдят? Бо кажут, што як у кого дітя умерло, то тому дітяті на тому свіеті не дадут яблика (Збуч).
– Колісь мама моя питалася, чом одна баба не їесць. «Я не їем, бо в мене дітя вмерло, а йому не дадут їесті, бо – кажут – твоя маті яблико з’їела. Йому не дадут яблика, як осятят. Тим дадут, а йому не дадут» (Кленики).
Віра в те, що до свята Преображення Господнього не можна куштувати яблук, повсюдна на цілій території Підляшшя, як і скрізь в Україні. Деякі жительки сіл ще й досі дотримуються тої заборони та до свята Преображення Господнього не споживають яблук.
Доволі раціональне пояснення, чому якраз матерям, які втратили дитину, заборонялося їсти яблука – дала, померла нещодавно, старша жителька Збуча:
– Колісь діеті часто вміралі, бо не било такіх варункув, як тепер. Колісь Спасовка – то ж так саме билі яблика, груши. A колісь постілі Спасовку, не то, што тепер – не постят. А колісь же ж постілі. То што ж, тая баба наїесться тих груш, наїесться тих яблик, слів. І корміт грудью, не то што теперка – з бутліка. І тоє дітя такого чогось нассеться і достане розвольнєнє і вмірає.
З дня Преображення Господнього відчувається вже наближення осені. З цього часу починають відлітати на зиму птахи:
– На Спаса бусли збіраються вилітаті у вирій – десь далєко (Збуч).