Великомученика Димитрія Солунського

Сьогодні (8 листопада за новим, 26 жовтня за старим стилем) відзначається свята Великомученика Димитрія Солунського. У селах ґміни Чижі звуть цей празник Дмітра, хоча не було тут традиції якось особливого святкування того дня.

– Його колісь ніхто в нас не чув. Як у Саках став монастир, то сталі буольш святковаті.

За народною українською традицією до того дня закінчувався час весіль – через два тижні починається піст, тому після Дмитра сватів не посилали.

– Нема вже тут колі робіті весіеля. Вже не сваталіся.

Це знайшло віддзеркалення в дуже популярній у селах ґміни Чижі приказці До Дмітра діевка хітра… (а по Дмітри хоч ти помуост єю витри). Хитра дівка, тобто така, який до свята Димитрія Солунського вдалося знайти жениха. Є ще й інші варіанти цієї приказки.

За давньою, ще дохристиянською традицією, перед зимою прапредки дякували померлим родичам за врожай і щасливе закінчення сільськогосподарських робіт. Звідси взявся звичай осіннього поминання померлих. На Підляшші він пов’язаний з так званою Дмитрівською суботою, яку відзначається в суботній день напередодні свята мученика Димитрія Солунського. У селах ґміни Чижі це Дмітрувська субота. У Чижах її святкують віднедавна:

– Іїе в нас не святковалі, в Чижуов не святковалі, од 2015 року святкуют.

Дмітрувська субота є одним з найбільших поминальних днів, водночас останнім у році.

У селах ґміни Чижі зараз поминають померлих саме в суботу перед святом Димитрія Солунського, зате не поминають 1 листопада, що є зараз щораз популярнішим звичаєм у багатьох православних парафіях на Підляшші.

*********

Матеріали зібрала Людмила Лабович у рамках завдання «Документація і архівація традиційного фольклору ґміни Чижі», що реалізується Підляським науковим інститутом завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації РП.