Велікдень у ґміні Чижие

Розказалі стариейши люде з села Збуч

Rozkazali staryejszy lude z seła Zbucz

Паска і мазурок

Паску і мазуркі пеклі у п’ятніцю. Мазурок є здобни, а паска то звикли піруог на водіе. А на туом мазуркові «Христос Воскрес». Хороше. І так стараєшся все – масла доброго дасі, ієць – самиї жовткі. Колісь, як напечеш, то пахне на подвуорку.

Кажут, як паску печи, то вкінуті вербу, як сухая, в піеч, то паска удасться.

Светіенє паскі

Паска у п’ятніцю мусіт биті, бо в суботу приїжджає батюшка і светіт. Алє колісь у нас як светілі паску, то ішлі по селіе, як било хороше. Одни з одного боку, другі з другого сходіліся – несут своїе кошичкі. А тепер батюшка пуд церквою светіт.

Колісь то так било, што треба ген куолько осветіті! Копаньку. Мазурок велікі, паску осветіться, ієць місочку такую, не так як теперка кілька штук. Там і кубаса, шинка, масло, суоль.

Красіенє ієць

Робілі пісанкі. Машинка такая била, што там восок жешкі, і пісалі уперуч по іцьові. Взори билі там, пісалі «Христос Воскрес», і такії гілочкі робілі. І вкідалі у цібульнік. Найлєпі цібульніком, бо іцє в середіні не красіться.

Сіеялі ячміень у місочці і як вуон буде зо три центриметри, то туди яйця положиш – гоже виглядало.

На могілу несут, уже по іціові кладут. Нєкотори і паскі несут кусенятко, такую бабочку малєньку спеціально.

На Велікдень

Прийшевши з церкви розговляються – іцьом найперуч. З хреном береш, з маслом. А мазурок то уже поїевши, з компотом. То найс’ятіейше лічиться.

Освечаного не можна било викідаті. Скоролупкі по яйцях виносілі колісь на загоруодє. То правє коло каждого все купкі на загоруоді билі.

Казалі скоролупкі треба винесті, то кури не будут порога триматіся.

На перши день то бив такій урльоп бабам. Не можна било паліті в печие, то колісь хліеб у суботу пеклі – вже буде вуон на Велікдень свіжуткі.

Говорилі, што замітаті першого дня не можна, бо виметеш богатство.

Батько хрищони чи маті давалі волочебне – по двіе, штири іціе пуд Велікдень хрищоному свойому. То діеті тимі яйціма колісь у голубка гралі. Уже принесут шопельку до хати, положат там своїе яйця, вони котяться і як чиє іцє стукнеться одне об другє, то той вже вийграв. У вибіткі гралі. Якії задовольони, бо ієць куолькі буде.

А вже по Велікодньові начиналі співаті огулькі.