Про традиційні способи привітання на Підляшші, ч. 1

Тема, яка досі недостатньо досліджена, це те, як віталися та попрощались люди у традиційній сільській культурі. Записи, зроблені в селах ґміни Чижі, дають цікавий фольклорний матеріал, але також залишають багато питань без відповіді.

У наш час мешканці обстежених сіл, що користуються говіркою, вітаються і прощаються, переважно вживаючи польських форм, тому й кажуть, наприклад, «Дзєнь добри» («Дзінь добри»), «До відзеня», «Добраноц». Священика вітають словами «Слава Ісусу Христу».

Люди, народжені на початку ХХ століття, часто віталися і прощалися російською мовою: «Здраствуй», «Здраствуйтє», «До свіданія». Цікаво, що до батюшки також зверталися російською. Навіть у 1980-х роках до найстаріших священиків говорили «Здраствуйтє», а не «Слава Ісусу Христу».

Які традиційні способи привітання? Одними з небагатьох діалектних форм є «Здоров», «Добри вечур». Прощаючись, можна почути, наприклад, «До завтра», «Спокуойної ночи», «Бивай / Бивайте здорови». Так говорили, коли наприклад, відбудували один одного вечорами («приходілі на вечуркі, на посідіенкі»). Але як віталися і прощалися в інших ситуаціях?

Найбільша кількість матеріалу, що стосується даної теми, була зібрана при описі звичаїв, пов’язаних з окремими святами. Хоча не вдалося записати занадто багато загальних форм привітань та прощань, одначе збереглися традиційні способи привітання під час найважливіших свят. Багато з них залишаються популярними і сьогодні.

        Під час свят люди віталися словами «З празніком / празнічком…». Відповідали на це: «З тобою здоровою / здоровим», «З вамі здоровимі». Наприклад, напередодні Різдва (у місцевій говірці «Колєда», «Коляда») господар, приносячи до хати сніп жита («коляду»), казав: «Будьте здорови, Колєди приждавши». Донині мешканці сіл у ґміні Чижі вітають один одного в той день словами «З празнічком Колядою».

На Різдво ми ще почуємо привітання «З празніком / празнічком Рожджеством Христовим» та відповідь «З тобою здоровою» тощо. Ця форма обов’язує три святкові дні. Неприпустимо говорити на Різдво «Дзєнь добри».

На Новий рік люди на селі вітали один одного словами «З Новим роком». На це відповідали як на Різдво. Оскільки традиційні привітання, як правило, були у формі побажань, також були популярні більш складні формули:

Поздравляю з Новим роком

З новим щасцьом

З новим здоров’йом.

На Водохреща (місцева назва Три Крулі) традиційною формою привітання було: «Поздравляю з Першим / Другім / Третім Крольом» – так говорили залежно від того, який день святкували (а слід зазначити, що колись найважливіші свята завжди відзначались три дні). Традиційною відповіддю було «З тобою здоровою» тощо.

Подібні форми використовувались і під час інших свят, наприклад, у день Благовіщення Богородиці (місцевий варіант Благовіещинє), донині люди вітають один одного словами «З празніком». Цей спосіб привітання популярний під час усіх свят, а не лише 12 найважливіших. Відповідь завжди має форму побажань, тобто «З тобою здоровою» тощо.

Далі буде

Фото: з родинного архіву Миколая Ягодницького

***

Матеріали зібрала Людмила Лабович у рамках завдання «Документація і архівація традиційного фольклору ґміни Чижі», що реалізується Підляським науковим інститутом завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації РП.