29-30 листопада 2024 р. в Більську на Підляшші відбулася VIIІ Підляська українська наукова конференція «Православ’я в історії Підляшшя» (до 100-ліття автокефалії Православної Церкви в Польщі). Центральною темою VІІІ Підляської української наукової конференції було місце Православ’я в історії Підляшшя. Нагодою для цього був ювілей 100-ліття автокефалії Православної Церкви в Польщі, який виповнився у листопаді 2024 р. Православ’я відіграє фундаментальну роль у житті регіону від понад тисячі років. Прийняття християнства у його візантійській традиції володарями Київської Русі було епохальною подією, якої результатом стало поширення православної віри на надбужанських землях. Зумовило це цивілізаційну та релігійну приналежність руських мешканців цього регіону, а Православна Церква протягом століть відігравала тут велику роль в політичних, етнічних, культурних і суспільних процесах. Також і сьогодні Православ’я є ключовим елементом ідентичності більшості україномовних мешканців Підляшшя. Нові реалії його функціонування в цьому регіоні принесло отримання в 1924 р. автокефалії Православною Церквою в польській державі, у склад якої після першої світової війни увійшло також Підляшшя. Автокефалія була дарувана 100 років тому на основі томосу Константинопольського патріархату Православної Церкви в Польщі як спадкоємниці традиції Київської митрополії.
Під час конференції відбулося п’ять сесій: Сесія I «Православні традиції Підляшшя та їхні трансформації протягом століть», Сесія ІІ «Православна Церква в Польщі на шляху автокефалії», Сесія ІII «Історія та культура Підляшшя», Сесія ІV «Підляшшя та сусідні регіони у складі Православної Церкви в Польщі в період автокефалії», Сесія V «Мікроісторія: минуле Православної Церкви в історіях підляських парафій». Представлено 34 доповіді дослідниками з Підляшшя та з різних наукових осередків Польщі, України, Білорусії та Великобританії. Засідання конференції проходили в Міській публічній бібліотеці в Більську. Частина доповідей була виголошена онлайн.
У ході конференції відбулися також інші події: урочисте підписання договору про співпрацю між Інститутом славістики Польської академії наук та Підляським науковим інститутом, презентація антології україномовного письменства Підляшшя «Країна свойого слова» (Більськ 2023), презентація лавреатів Підляської науково-літературної нагороди за 2024 рік, проєкція фільму «Митрополит Діонисій Валединський», концерт української церковної музики у виконанні Чоловічого ансамблю церковної музики «Катапітасма» під керівництвом Луки Гайдучені. В час заходу були презентовані дві виставки «Видання Православної Церкви в Польщі періоду автокефалії» та «Видавнича діяльність Варшавської православної митрополії в ІІ Речі Посполитій».
Організатором конференції був Підляський науковий інститут, співорганізаторами: Інститут славістики Польської академії наук, Комісія польсько-українських культурних зв’язків Польської академії наук Відділення у Люблині, Союз українців Підляшшя, Міська публічна бібліотека в Більську на Підляшші. Почесний патронат прийняли: Бургомістр Міста Більськ на Підляшші, Бургомістр Міста Гайнівка, Бургомістр Міста Cім’ятичі, Бургомістр Кліщель, Війт ґміни Більськ на Підляшші, а медіа-патронат: Український часопис Підляшшя «Над Бугом і Нарвою», Польське радіо Білосток, інтернет-портал bielsk.eu, „Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz”, „Nowy Kurier”. Конференція відбулася завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща, співфінансувалася із фондів Підляського воєвідства, проводилася завдяки підтримці приватних осіб та за підтримки Посольства України в Республіці Польща, Міста Більськ на Підляшші, Бургомістра Міста Гайнівка, Бургомістра міста Cім’ятичі, Війта ґміни Більськ на Підляшші. Спонсори заходу були: Polska Sieć Sklepów „Arhelan”, Fundacja Arhelan – Społecznie Odpowiedzialni, Agencja Wydawnicza „Ekopress”, J.W. Zakład Transportowy.
Незабаром помістимо на сайті ПНІ детальну статтю про конференцію.
Запис конференції можна дивитися на профілях Підляського наукового інституту у Фейсбуці та YouTube:
https://www.youtube.com/@podlaskiinstytutnaukowy3883
https://www.facebook.com/pninstytut
Фото-галерея:
https://www.pninstytut.org/punk/viii-punk/foto-galereya