22 вересня 2023 р. в варшавському митрополитальному соборі св. Марії Магдалини була відслужна урочиста панихида за бл. пам. Богдана Мартинюка у зв’язку з 5-тою річницею Його смерті. Богдан Мартинюк був видатним лікарем і відомим українським діячем, який проводив широку діяльність передусім щодо догляду за пам’ятками церковного мистецтва, а також його популяризації серед дітей та молоді. Протягом багатьох років він співпрацював з багатьма людьми з Підляшшя. Помер у 2018 році.

Панахиду за бл. пам. Богдана та його батьків совершив настоятель православної кафедральної парафії св. Марії Магдалини у Варшаві протопресвітер Анатолій Шидловський, який багато років був знайомий з Б. Мартинюком і співпрацював з ним. У своєму слові священик згадав покійного як видатного лікаря, відданого своїм пацієнтам, та особу заслужену для порятунку пам’яток церковного мистецтва. На панахиді зібралися у варшавському соборі друзі, знайомі та співпрацівники Покійного, які прибули з Варшави, Білостоку, Гайнівки та Люблина. На богослужінні був присутній м. ін. директор Підляського наукового інституту д-р Григорій Купріянович.

Після смерті Богдана Мартинюка значна частина його спадщини була передана до Підляського архіву, який діє у структурі Підляського наукового інституту. Створений у Підляському архіві особовий фонд Богдана Мартинюка надзвичайно різноманітний і включає листи, листівки, фотопластинки, слайди, фотографії, особисті документи, документацію пам’яток церковного мистецтва, записки, статті, нагороди і відзнаки. Як частину спадщини Б. Мартинюка до архіву також передано стенди виставок, організованих очолюваною ним Громадською комісією охорони пам’яток церковного мистецтва при Товаристві охорони пам’яток.

17 вересня 2023 року в програмі “Український перегляд” на TVP в Білостоці вийшов репортаж про засідання Капітули Підляської науково-літературної нагороди, на якому прийняла рішення про присудження Підляської науково-літературної нагороди за 2023 рік.

Лавреатами Підляської науково-літературної нагороди за 2023 рік стали:

Категорія «Літературна творчість» – Євгенія Жабінська,

Категорія «Наукова діяльність» – Василь Назарук,

Категорія «Популярно-наукова» – Мирослав Степанюк,

Категорія «Публіцистична творчість» – Юрій Місіюк.

Посилання:  https://bialystok.tvp.pl/679811/przeglad-ukrainski

Урочисте проголошення лавреатів та церемонія вручення Нагород на 2023 рік планується 8 жовтня 2023 р. в Більську на Підляшші.

Інформація про Нагороду та процес її присудження буде розміщена на веб-сайті Підляського наукового інституту: https://www.pninstytut.org/populyaryzacziya/nahoroda

Заснування та присуджування Нагороди є однією із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства в рамках Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки.

Вже за 3 дні 24 вересня 2023 р. (неділя) о 15 год. відбудеться Літературна зустріч з лавреатами Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому». Пройде вона в Міській публічній бібліотеці в Більську на Підляшші (вул. Казімежовська 14)

Візьмуть участь:

Олена Алексіюк – лавреатка І місця в категорії «Драма»

Агнешка Данилюк – лавреатка ІІІ місця в категорії «Поезія»

Юрій Плева – лавреат І місця в категорії «Проза»

Валентина Ващук – лавреатка ІІІ місця в категорії «Спогади»

Ведення: Юрій Гаврилюк.

Місце зустрічі: 

ВСТУП ВІЛЬНИЙ!

Сердечно запрошуємо!

Подія на ФБ:

https://www.facebook.com/events/2070005686686275/

Метою Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому» було заохочення людей, які знають і використовують українські говірки Підляшшя, до літературної творчості рідною мовою. У конкурсі взяло участь 15 учасників, які зголосили на конкурс кількадесят творів.

Організатор: Підляський науковий інститут, партнер: Союз українців Підляшшя, співорганізатор: Міська публічна бібліотека в Більську на Підляшші.

Інформація про конкурс: www.pninstytut.org

*****

Конкурс відбувся як одна із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства із коштів Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки.

Продовжуємо презентацію на Інтернет-сторінці Підялського наукового інституту постатей лавреатів Підляської науково-літературної нагороди за 2023 рік. Сьогодні представляємо постать проф. Василя Назарука – лавреата Підляської науково-літературної нагороди за 2023 рік у категорії «Наукова діяльність».

Рішення про присудження Підляської науково-літературної нагороди за 2023 рік Капітула Підляської науково-літературної нагороди прийняла на своєму засіданні 12 вересня 2023 р.

Метою Підляської науково-літературної нагороди є промоція української мови та культури Підляшшя шляхом вшанування та нагородження людей, які відіграють важливу роль у функціонуванні, дослідженні та розвитку української культури та мови Підляшшя. Нагорода була встановлена минулого року Підляським науковим інститутом та Союзом українців Підляшшя. У 2023 р. Підляська науково-літературну нагорода була присуджена вдруге.

Заснування та присуджування Нагороди є однією із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства в рамках Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки.

51 рік тому, 19 вересня 1972 року, помер Андрій Німий, постать важлива для зародження та розвитку українського національного руху На Підляшші у повоєнні роки, також заслужена людина для Кліщель – містечка, яке цього року відзначає ювілей 500-річчя надання міських прав.

Андрій Німий (1900–1972) був громадсько-культурним діячем, організатором гуртка Українського суспільно-культурного товариства в Кліщелях у 1950-1970-х роках, організатором драматичного аматорського гуртка в містечку, бібліотеки та інших проявів зорганізованого українського життя.

Народився він 21 жовтня 1900 року у селі Масівці, що зараз в Україні, у Хмельницькій області. Цей виходець з України, колишній козак Армії Української Народної Республіки, свій життєвий шлях зв’язав однак з Кліщелями, де піклувався за розвиток українського громадсько-культурного життя. Це дякуючи ньому в містечку вдалося зорганізувати в 1957 році єдиний у час Польської Народної Республіки гурток Українського суспільно-культурного товариства на Підляшші. Про діяльність цього гуртка можна читати на нашому сайті:

Багато чого про постать Андрія Німого та про культурне життя в Кліщелях 60-70 рр. можна прочитати в статті, яка була надрукована в Українському часописі Підляшшя «Над Бугом і Нарвою» (№ 2 за 1993 рік), «Ентузіаст з Кліщель» авторства Ірини Богун (1920- 2012).

Авторка проаналізувала збережені листи Андрія Німого до Миколи Дерев’янка, які охоплюють час від квітня 1963 р. до березня 1972 р., з перервою від X 1966 до III 1968 р. (можливо вони загубилися). У статті пише про Німого:

«На тлі його листування з М. Дерев’янком рисується постать расового діяча».

«Андрій Німий належав до того, вимираючого вже ґатунку громадських діячів, які присвячують праці на благо свого середовища всі свої думки та мрії, неоднократно зі шкодою для успішності власної кар’єри, чи навіть для сімейного життя».

Стаття доступна зараз на сайті «Над Бугом і Нарвою»:

Андрій Німий помер 19 вересня 1972 року та був похоронений на православному цвинтарі в Кліщелях. На жаль, від деякого часу не існує вже могили діяча. Збереглася вона на фотографіях авторства Юрія Гаврилюка.

Людмила ЛАБОВИЧ

16 вересня 2023 року директор Підляського наукового інституту д-р Григорій Купріянович взяв участь у IV Міжнародній науковій конференції «Українці та їхні сусіди протягом століть: політика, економіка, релігія, культура та повсякденне життя». Науковий захід відбувся у знаковому для української громади місці – Українському Народному домі в Перемишлі. Організатором циклічної конференції є Українське історичне товариство в Польщі.

У конференції взяли участь понад 30 дослідників з Польщі, України та Чехії. Засідання проходили у п’яти секціях. Одна із секцій стосувався акції «Вісла». Під час її озасідання дослідник з Підляського наукового інституту д-р Г. Купріянович виступив з доповіддю «Реакція Православної Церкви на акцію „Вісла”».

На завершення конференції відбулася доповідь голови Перемиського відділу Об’єднання українців у Польщі Ігоря Горківа «Народний Дім – Український Дім у Перемишлі. З історії будівлі», нагородження медалями Українського історичного товариства в Польщі «Сторож пам’яті» та авторський вечір проф. д-ра Ігоря Галагіди «„Пам’ятаючи про кожну людину…” Особові українські втрати в польсько-українському конфлікті 1939-1947 рр. (в межах повоєнної Польщі)».

Фото: Павло Лоза, Григорій Купріянович

13 вересня 2023 року в програмі “Українська думка” на Радіо Білосток прозвучала інформація про II Підляську науково-літературну премію. Про лауреатів розповіли директор Підляського наукового інституту д-р Григорій Купріянович та член Капітули Нагороди д-р Андрій Артем’юк.


Посилання: https://www.radio.bialystok.pl/dumka/index/id/230614


Заснування та присуджування Нагороди є однією із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства в рамках Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки.

На сайті Bielsk.eu опубліковано інформацію про лауреатів II Підляської науково-літературної нагороду.

Посилання:  https://bielsk.eu/bielsk-podlaski/44229-podlaski-instytut-naukowy-przyznal-nagrody-literacko-naukowe-oto-laureaci

Заснування та присуджування Нагороди є однією із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства в рамках Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки

Сердечно запрошуємо на літературну зустріч з лавреатами Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому», яка відбудеться 24 вересня 2023 р. (неділя), 15 год.

Візьмуть участь:

Олена Алексіюк – лавреатка І місця в категорії «Драма»

Агнешка Данилюк – лавреатка ІІІ місця в категорії «Поезія»

Юрій Плева – лавреат І місця в категорії «Проза»

Валентина Ващук – лавреатка ІІІ місця в категорії «Спогади»

Ведення: Юрій Гаврилюк.

Місце зустрічі: Міська публічна бібліотека в Більську на Підляшші (вул. Казімежовська 14)

ВСТУП ВІЛЬНИЙ!

Запрошуємо

Подія на ФБ:

https://www.facebook.com/events/2070005686686275/

Метою Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому» було заохочення людей, які знають і використовують українські говірки Підляшшя, до літературної творчості рідною мовою. У конкурсі взяло участь 15 учасників, які зголосили на конкурс кількадесят творів.

Організатор: Підляський науковий інститут, партнер: Союз українців Підляшшя, співорганізатор: Міська публічна бібліотека в Більську на Підляшші.

Інформація про конкурс: www.pninstytut.org

*****

Конкурс відбувся як одна із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства із коштів Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки.

FacebookTwitterEmailPodziel się

Продовжуємо публікацію творів переможців Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому», організованого Підляським науковим інститутом у партнерстві з Союзом українців Підляшшя. Це промоція літературних творів, створених українськими говірками Підляшшя, популяризація конкурсу та вихід до широкої аудиторії з літературою, написаною «по-свойому».

Представляємо твір Ніни Григорук «Усе повно люді в хаті». Був він нагороджений другим місцем у категорії «спогади» Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому».

*****
Твір доступний за посиланням:

******

Конкурс відбувся як одна із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства із коштів Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки.