У четвер 18 квітня 2024 р. о 18 год. в конференцзалі Союзу українців Підляшшя (Більськ, вул. Кринічна 14) відбудеться Презентація та дарування 14-томного академічного зібрання творів Лесі Українки.

Програма

● Вступне слово директора ПНІ д-ра Григорія Купріяновича та заступника директора ПНІ Юрія Гаврилюка

● Презентація проректора Волинського національного університету ім. Лесі Українки проф. Юрія Громика «Леся Українка та 14-томне академічне повне зібрання творів»

● Декламація творів Лесі Українки

● Урочисте дарування Підляському науковому інститутові 14-томного академічного зібрання творів Лесі Українки

Виступи офіційних гостей

Подія на ФБ:

https://www.facebook.com/events/454510733694190

Організатори: Підляський науковий інститут, Союз українців Підляшшя, Волинський національний університет ім. Лесі Українки

Медіа-патронат: Український часопис Підляшшя «Над Бугом і Нарвою»

Спонсори: Fundacja Arhelan – Społecznie Odpowiedzialni, Polska Sieć Sklepów „Arhelan”

У передачі «Думка українська» в Радіо Білосток 7 квітня 2024 р. директор Підляського наукового інституту д-р Григорій Купріянович розповів про постать і значення бл. пам. Мирон Сич, визначної постаті української національної меншини в Польщі. Бл. пам. Мирон Сич помер у четвер 4 квітня ц.р., сьогодні відбувається його похорон в Ольштині.

Мирон Сич (1960-2024) був одним з лідерів української громади у Польщі останніх десятиліть. Був він постаттю багатогранною, за минулі десятиліття відіграв велику роль у різних сферах життя українців в польській державі. Його зусиллями було створено окремий український ліцей в Гурові Ілавецькому, якого він став директором. Гурово-ілавецький ліцей став важливим центром українства на Мазурах, який формував ціле покоління українців. Мирон Сич був активний в політичному житті як представник української національної меншини. Був він головою Воєвідського соймику Вармінсько-Мазурського воєвідства. Потім з 2007 по 2015 р. був послом до Сойму Польщі. В ролі члена парламенту відіграв дуже важливу роль представляючи не лише українську меншину, але ангажуючись у ініціативи важливі для всіх національних меншин та для розвитку польсько-українських стосунків. Був, зокрема, головою парламентської Комісії національних і етнічних меншин Сейму Республіки Польща, заступником голови Польсько-української парламентської групи, Польсько-російської парламентської групи чи врешті заступником голови Парламентської асамблеї України і Республіки Польща. З 2015 р. до смерті був він заступником Маршалка Вармінсько-Мазурського воєвідства, відігриваючи важливу роль у житті регіону. Бл. пам. Мирон Сич був постаттю значимою в житті всієї української громади в країні як один із лідерів Об’єднання українців у Польщі. Бл. пам. Мирон Сич з великою повагою і зацікавленням ставився до Підляшшя, стараючись підтримати взаємні контакти українських середовищ обох регіонів.

Вічная пам’ять!

Посилання: https://www.radio.bialystok.pl/dumka/index/id/237510

Діючий у структурі Підляського наукового інституту Підляський архів збирає матеріали цьогорічної виборчої кампанії до органів місцевого самоврядування на Підляшші. Під час виборчої кампанії створюється багато матеріалів, які заохочують голосувати за кандидатів з різних списків: плакати, буклети, листівки, газетки, банери. Це цінні документи громадського життя, які засвідчують про важливу сферу життя Підляшшя. Після завершення виборчої кампанії ці матеріали сприймаються як сміття, хоча вони мають велике документальне значення.

Підляський архів хоче зібрати документацію виборчої кампанії до органів місцевого самоврядування на всіх рівнях, починаючи від виборів до ґмінних і міських рад, через вибори бургомістрів і війтів ґмін, повітових рад і закінчуючи виборами до воєвідського соймику. Звертаємося до виборчих комітетів, партій і кандидатів, а також до всіх учасників виборчої кампанії з проханням передавати для Підляського архіву по 1 примірнику усіх виборчих матеріалів, як друкованих, так і електронних. Таким чином буде збережено для майбутніх поколінь документацію про цей важливий момент політичного та суспільного життя нашого регіону.

Друковані матеріали можна:
– доставляти особисто в Інститут (Більськ, вул. Кринична 14) щоп’ятниці в годинах 10-12, контакт: тел. 501635467, 664187538,
– залишити в поштовій скриньці Інституту за адресою: Більськ, вул. Кринична 14,
– надіслати поштою на адресу: Podlaski Instytut Naukowy, skr. poczt. 26, 17-100 Bielsk Podlaski.
Матеріали в електронному вигляді можна надсилати на адресу Інституту: pninstytut@gmail.com

Підляський архів діє в структурі Підляського наукового інституту з 2020 р. Його існування фінансується завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації.

У програмі “Думка українська” на Білостоцькому радіо вийшов репортаж про зустріч з переможцями Підляського літературного конкурсу ” Пішемо по-свойому “, яка відбулася у четвер, 7 березня 2024 року, у Православному культурному центрі в Білостоці.

Суть зустрічі полягала в презентації творів підляських авторів, які стали лавреатами конкурсу «Пішемо по-свойому». Зустріч повів, як і попередні, лавреат І місця в категорії «Проза» Юрій Плева, який представив постаті лавреатів. Лавреатка І місця в категорії «Драма» Олена Алексіюк з Дубна та лавреатка І місця в категорії «Проза» Леокадія Саєвич з Вітова прочитали уривки своїх творів та поділилися міркуваннями про літературну творчість рідною мовою.

Посилання: https://www.radio.bialystok.pl/dumka/index/id/236568

27 березня 2024 року директор Підляського наукового інституту д-р Григорій Купріянович взяв участь у зустрічі з Іриною Верещук – віце-прем’єр-міністром України, міністром з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Зустріч відбулася в Українському домі у Варшаві. На зустрічі були присутні лідери української національноі меншини в Польщі та представники численних організацій та ініціатив мігрантів та біженців з України.

Порушено багато питань щодо ситуації громадян України в Польщі, у цьому також питання збереження української ідентичності та української культури серед біженців, які опинилися в різних країнах Європи внаслідок російської агресії проти України. Директор ПНІ у своєму слові наголосив на значенні досвіду та культурної спадщини автохтонних українців, які живуть у Польщі. Передав також на руки віце-прем’єр України нещодавно видану Інститутом антологію україномовного письменства Підляшшя «Країна свойого слова» та найновіші номери Українськогго часопеису Підляшшя «Над Бугом і Нарвою».

6 березня 2024 року директор Підляського наукового інституту д-р Григорій Купріянович особисто взяв участь у засіданні Комісії національних та етнічних меншин Сойму Республіки Польща. Засідання було присвячене обсягу та критеріям розподілу бюджетних коштів на підтримку ініціатив, спрямованих на збереження ідентичності національних та етнічних меншин на 2024 рік та функціонуванню Спільної комісії уряду та національних і етнічних меншин.

Директор ПІН вказав на проблеми, пов’язані з розподілом та використанням коштів з державного бюджету на дії, спрямовані на збереження ідентичності меншин, наголосивши, серед іншого, недостатній обсяг цих коштів, які фактично нижчі, ніж у 2023 р. Щодо функціонування СКУіНіЕМ д-р Г. Купріянович, як співголова Спільної комісії уряду та національних і етнічних меншин, підкреслив важливість цього органу, звернувши увагу на необхідність якомога швидше призначити нових членів Спільної комісії з урядової сторони та терміново скликати її перше засідання від 8 місяців. Він також представив пропозиції щодо функціонування СКУіНіЕМ, які протягом багатьох років піднімала меншинна сторона Спільної комісії.

Посилання на трансляцію засідання:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=3B65D8E1E6FED060C1258ACF0034D809

Посилання на стенограму засідання:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/biuletyn.xsp?documentId=F6ED93EBAC564912C1258AE7004CCAF0

8 лютого 2024 року директор Підляського наукового інституту д-р Григорій Купріянович дистанційно взяв участь у п’ятому засіданні Комісії національних та етнічних меншин Сойму Республіки Польща. Засідання було присвячене питанням припинення дискримінації німецької меншини у сфері освіти, а також імплементації Республікою Польща положень Європейської хартії регіональних мов або мов меншин.

Д-р Г. Купріянович, як співголова Спільної комісії уряду та національних і етнічних меншин, висловив подяку за швидкі дії, які ведуть до припинення дискримінації німецької меншини. Що стосується Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, директор ПНІ підкреслив, що це документ, який накреслює модель мислення про мови, які не є офіційними мовами в даній державі, покликаний забезпечити, щоб мови які історично присутні та функціонують на території даної держави та не є офіційними мовами, наддалі існуватимуть. Він наголосив, що якщо не вживати рішучих дій у цьому напрямку, зникнуть місцеві діалекти, варіанти окремих мов. Він послався на досвід Підляшшя, зазначивши, що 25-30 років тому в потязі з Більська до Гайнівки більшість людей розмовляли місцевою українською говіркою, а сьогодні переважна більшість уже не використовує її в повсякденних контактах.

Посилання на трансляцію засідання:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=55956F7B2A3CDAAEC1258AB6003A14D3

Посилання на стенограму засідання:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/biuletyn.xsp?skrnr=MNE-5

6 березня в програмі “Українська думка” на Білостоцькому радіо прозвучав репортаж про презентацію антології україномовного письменства Підляшшя «Країна свойого слова», яка була нещодавно видана Підляським науковим інститутом у партнерстві з Союзом українців Підляшшя. Антологія є першим в історії так широким представлення літератури писаної на Підляшші або підляськими авторами українською мовою – місцевими, дуже різноманітними українськими говірками або українською літературною мовою.

Посилання: https://www.radio.bialystok.pl/dumka/index/id/236491

6 лютого 2024 р. підляський воєвода Яцек Бжозовський зустрівся в Підляському воєводському управлінні з доктором Григоріэм Купріяновичем, співголовою Спільної комісії уряду та національних і етнічних меншин та директором Підляського наукового інституту. Під час короткої зустрічі був присутній Марек Масальський, уповноважений Підляського воєводи у справах національних та етнічних меншин.

Згодом відбулася робоча зустріч співголови СКУіНіЕМ та директора ПНІ д-ра Г. Купріяновича з уповноваженимвоєводи М. Масальським. На зустрічі широко обговорювалося питання функціонування національних та етнічних меншин у загальнодержавному контексті та, зокрема, в Підляському воєвыдстві.

Кілька десятків людей взяли участь у літературній зустрічі з лавреатами Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому» у Білостоці у четвер 7 березня 2024 р. Захід відбувся в Центрі православної культури в Білостоку.

Зустріч відкрив директор Підляського наукового інституту д-р Григорій Купріянович, згодом член журі та куратор конкурсу Людмила Лабович нагадала принципи та хід конкурсу, метою якого було заохотити людей, які знають і використовують українські говірки Підляшшя для літературної творчості власною мовою.

Вже на початку зустрічі радний Соймику Підляського воєвідства та голова Братства Трьох Ієрархів Славомир Назарук вручив присутнім на зустірч лавреатам конкурсу подарунки від Самоуправи Підляського воєвідства. Передав також подарунки іншим лавреатам та учасникам конкурсу.

Відтак директор ПІН подарував нинішнім офіційним гостям – уповноваженому Підляського воєводи у справах національних та етнічних меншин Марку Масальському та радному Соймику Підляського воєвідства С. Назаруку нещодавно видану антологію україномовного письменства Підляшшя «Країна свойого слова». Отримали її також і інші учасники заходу.

Суть зустрічі полягала в презентації творів підляських авторів, які стали лавреатами конкурсу «Пішемо по-свойому». Зустріч повів, як і попередні, лавреат І місця в категорії «Проза» Юрій Плева, який представив постаті лавреатів. Лавреатка І місця в категорії «Драма» Олена Алексіюк з Дубна та лавреатка І місця в категорії «Проза» Леокадія Саєвич з Вітова прочитали уривки своїх творів та поділилися міркуваннями про літературну творчість рідною мовою. Фрагменти одного зі своїх творів зачитав також сам ведучий Ю. Плева.

Наприкінці заходу зі словом до присутніх звернувся уповноважений Підляського воєводи у справах національних та етнічних меншин М. Масальський. На завершення слова подяки до Центру православної кульутри в Білостоці, присутніх лавреатів та всіх учасників скерував директор ПНІ.

Організаторами зустрічі були: Підляський науковий інститут, Центр православної культури в Білостоку та Союз українців Підляшшя, а спонсорами: Фундація Аргелан – Громадсько відповідальні та Польська мережа магазинів «Аргелан». Конкурс «Пішемо по-свойому» відбувся у 2021-2023 рр. як одна із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансувалося Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства із коштів Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки.