Пам’ятнику в Дубинах – 90 років

Пам’ятнику в Дубинах – 90 років

90 років тому на кладовищі в Дубинах, розташованому на захід від села, був встановлений триметровий пам’ятник із хрестом, увінчаний металевим українським національним гербом із написом “Борцям за Україну” та датою “1931 24/V”. Це матеріальний і водночас символічний слід присутності ветеранів Армії Української Народної Республіки у Гайнівці.

Організована група солдатів Армії УНР, які раніше перебували в таборах для інтернованих, прибула до Гайнівки в 1922 році. Вони працювали тут при вирубці лісу, на місцевих лісопилках та в інших лісозаводах. Гайнівка була великим центром української еміграції.

Як ми читаємо в № 3/2021 Українського часопису Підляшшя «Над Бугом і Нарвою»: «У 1924 р. у Гайнівці було зареєстровано 240 осіб, у 1929 р. було 58 членів гайнівської колонії, а в 1938 р. близько сотні. Натомість у з’їзді українських емігрантів з усього Більського повіту в 1928 році взяло участь 320 людей».

Дата з-перед 90 років “1931 24/V” відноситься до Симона Петлюри, оскільки головного отамана вбив більшовицький агент п’ятьма роками раніше, 25 травня 1926 року.

Пам’ять воїнів Української Народної Республіки вшанував Підляський науковий інститут під час останньої IV Підляської української наукової конференції «Підляшшя у період формування нової політичної карти Європи після Першої світової війни». До 100-річчя польсько-українського союзу 1920 року. Було відслужено панахиду та покладено квіти до пам’ятника воїнам армії УНР на старому православному кладовищі в Дубинах, а під час конференції багато місця було присвячено присутності солдатів Української Народної Республіки на Підляшші в міжвоєнний період.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*