Результати

На Підляський літературний конкурс «Пішемо по-свойому» надійшло кількадесят праць 20 авторів. Праці 5 авторів не відповідали формальним вимогам, відтак у конкурсі взяло участь 15 учасників.

Журі Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому» дня 5 червня 2023 р. прийняло рішення про результати конкурсу.

Журі вирішило поділити праці учасників конкурсу на шість категорій за жанрово-видовими ознаками творів: «Драма», «За етнографічними мотивами», «Поезія», «Проза», «Публіцистика» та «Спогади». Прийняло також рішення про встановлення спеціальних відзнак: Відзнака «За душевність поезії», Відзнака «За пісенність поезії», Відзнака «За занурення в історію регіону», Відзнака «За виразний особистий погляд у публіцистичних творах», Відзнака «За майстерність слова та тонкий гумор».

За рішенням журі,  Лавреатами конкурсу стали:

Категорія «Драма»:

І місце – Олена Алексіюк – за твір «Тімошка»

І місце – Микола Рощенко – за твір «Бувало і нині»

Категорія «За етнографічними мотивами»:

ІІІ місце – Миколай Панфілюк – за твір «Солдат і нечиста сила»

Категорія «Поезія»:

ІІІ місце – Славомир Кулик – за цикл віршів

ІІІ місце – Агнешка Данилюк – за вірш «Не говору по-свойому»

Категорія «Проза»:

І місце – Юрій Плева – за цикл оповідань

І місце – Леокадія Саєвич – за цикл оповідань «Билі будні, билі свята, било…»

Категорія «Публіцистика»:

ІІ місце – Христина Костевич – за твір «По-мойому»

Категорія «Спогади»

ІІ місце – Ніна Григорук – за твір «Усе повно люді в хаті»

ІІІ місце – Валентина Ващук – за твір «Говору по-свойому»

Рішенням журі Відзнаки отримали:

Відзнака «За душевність поезії» – Зоя Майстрович

Відзнака «За пісенність поезії» – Марко Хмелевський

Відзнака «За занурення в історію регіону» – Миколай Панфілюк

Відзнака «За виразний особистий погляд у публіцистичних творах» – Славомир Кулик

Відзнака «За майстерність слова та тонкий гумор» – Юрій Плева

Журі вирішило також нагородити:

За участь у Підляському літературному конкурсі «Пішемо по-свойому» та за зацікавлення українською мовою і культурою Підляшшя:

Аркадіюш Стосур

Ірина Пивовар

За участь у Підляському літературному конкурсі «Пішемо по-свойому» та За пошуки художньої виразності у творенні великої літературної форми

Миколай Яновський

Журі прийняло рішення, що лавреати та учасники конкурсу дістануть матеріальні нагороди у формі подарункових карт або бонів.

Поза конкурсом журі нагородило молодих авторок надісланих віршів. Нагороду «Юному таланту за повагу до рідного слова» отримали:

Анастасія Грицько за вірш «Моя Україна»,

Катерина Конахович за вірш «Міжнародний День Рідної Мови».

Підляський літературний конкурс «Пішемо по-свойому» відбувся вперше та був спробою заохочення людей, які знають і використовують українські підляські говірки для того, щоб почати писати літературні твори рідною мовою.

Праці, подані на конкурс, були різноманітного характеру. Знайшлися серед них прозові, поетичні і драматичні твори. Для запису українських говірок Підляшшя автори вжили як кирилицю, так і латинку.

Рівень праць, як щодо майстерності використання говірки, так і в плані їхньої артистичної вартості, був різним. На увагу заслуговували, в першу чергу, драматичні та прозові твори, рівень яких був найвищим з-посеред усіх творів, поданих на Підляський літературний конкурс «Пішемо по-свойому».

Слід відзначити, що конкурс зустрівся з досить великою зацікавленістю мешканців не тільки Підляшшя, але й письменників-аматорів із інших регіонів, у цьому числі з-за кордону. Учасниками конкурсу стали як люди, які вже мали певний досвід у літературній творчості, так і ті, для кого конкурс став першою пробою пера. Учасники належали до різних вікових категорій. Тішить також зацікавлення конкурсом серед неносіїв говірки. Хотілося б бачити серед авторів більше дітей і молоді та разом з тим – більше сучасних літературних форм, які є в колі зацікавлень молодих людей.

Журі відзначає, що Конкурс відбувається як одна із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства із коштів Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки, що створило умови для його проведення Підляським науковим інститутом у партнерстві з Союзом українців Підляшшя.