Представники українського середовища Підляшшя на конференції про меншини у Сеймі

4 лютого 2025 р. представники Підляського наукового інституту взяли участь у конференції «20 років Закону про національні та етнічні меншини і про регіональну мову – історія, функціонування та майбутнє», яка проходила під патронатом Маршалка Сейму Шимона Головні. Учасниками конференції були насамперед представники національних та етнічних меншин, а також депутати, науковці та представники місцевого самоврядування.
Підляський науковий інститут представляли: директор Інституту д-р Григорій Купріянович, який також є співголовою Спільної комісії уряду та національних і етнічних меншин, скарбник ПНІ д-р Андрій Єкатеринчук та голова Ревізійної комісії ПНІ д-р Андрій Артемюк, який також є заступником голови Союзу українців Підляшшя. Українське середовище Підляшшя також представляла голова Союзу українців Підляшшя Марія Рижик. Також був присутній член Головної управи Українського Товариства Мирослав Луцюк, який родом з Південного Підляшшя. Численно було представлено середовища місцевого самоврядування Підляшшя, присутні були, зокрема: радник маршалка Підляського воєводства у справах національних меншин Олександр Василюк, заступник мера Білостока Марек Масальський, заступник старости Більського повіту Петро Божко, бургомістр Гайнівки Іреней Роман Кендись, війт ґміни Більськ на Підляшші Валентин Корицький, керівник відділу національних меншин Маршалського управління Підляського воєводства Катажина Корицька.

Конференцію відкрили Маршалок Сейму Шимон Головня, міністр внутрішніх справ та адміністрації Томаш Сємоняк та голова Комісії національних та етнічних меншин Сейму посол Ванда Новіцька, а модерував радник Маршалка Сейму у справах національних та етнічних меншин Ришард Ґалля. У своїй промові Маршалок Сейму наголосив: «Голос меншини в Сеймі, де має звучати голос усіх громадян Республіки Польща, має бути присутнім» і заявив про намір внести зміни до Закону про національні меншини: «Якщо вони будуть прийняті і набудуть чинності, це буде також для того, щоб на наступному етапі можна було почати, в рамках Спільної комісії, у ваших середовищах, почати говорити про велику новелізацію, тому що вона, я маю таке враження, сьогодні вкрай необхідна». Міністр внутрішніх справ та адміністрації Томаш Сємоняк сказав: «Ювілей є гарним моментом, щоб поговорити також про майбутнє. Світ змінюється, і ми також повинні переглянути положення Закону про національні та етнічні меншини та про регіональну мову. Я заявляю про повну готовність до співпраці з боку уряду».
Під час конференції було проведено три панельні дискусії: «Закон про національні та етнічні меншини і про регіональну мову – історія та значення Комісії національних і етнічних меншин Сейму РП», «Функціонування Закону про національні та етнічні меншини і про регіональну мову», «Новелі Закону про національні та етнічні меншини та про регіональну мову – дотеперішні спроби та пропозиції на майбутнє». Під час останньої панелі одним із учасників дискусії був як співголова СКУіНіЕМ д-р Г. Купріянович, який представив пропоновані напрямки внесення змін до Закону про національні та етнічні меншини і про регіональну мову.

Конференцію супроводжувала виставка «Національні та етнічні меншини в Польщі до 20-ї річниці Закону». На дошці про українську меншину були також фотографії з українських культурних заходів на Підляшші, а в тексті згадано, що в 40-х роках ХХ ст. «Населення, що користується говірками української мови, уникнуло депортації лише на Північному Підляшші».


Трансляція конференції на сайті Сейму:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/transmisje_arch.xsp?page=2#D712D0D4E8A1B9B2C1258C26004CC510
Звіт із конференції на сайті Сейму:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/komunikat.xsp?documentId=424EBE0A9E4E0265C1258C270057E3EE
Звіт із конференції на сайті Міністерства внутрішніх справ та адміністрації:
Прес-конференція Маршалка Шимона Головні (фрагмент про конференцію 32.09.44 – 33.09.56):
https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/transmisje_arch.xsp?page=1#E1DDA71A0C11C5D8C1258C28002A9F1D
Залишити відповідь