Присуджено Підляську науково-літературну нагороду за 2024 рік
4 вересня 2024 р. Капітула Підляської науково-літературної нагороди на своєму засіданні прийняла рішення про присудження Підляської науково-літературної нагороди за 2024 рік.
Лавреатами Підляської науково-літературної нагороди за 2024 рік стали:
Категорія « Художня творчість» – Єлизавета Томчук,
Категорія « Самоврядна діяльність» – д-р Микола Хроль.
Метою Підляської науково-літературної нагороди є промоція української мови та культури Підляшшя шляхом вшанування та нагородження людей, які відіграють важливу роль у функціонуванні, збереженні, дослідженні та розвитку української культури та мови Підляшшя. Нагорода була заснована у 2022 р. Підляським науковим інститутом та Союзом українців Підляшшя. Була вже присуджена двічі – у 2022 та 2023 рр., загалом нею нагороджено досі 8 осіб. У 2024 р. Підляська науково-літературну нагорода була присуджена втретє.
Лавреати Підляської науково-літературної нагороди за 2024 рік
Категорія « Художня творчість»
Єлизавета Томчук – засновниця та багаторічна керівниця українських мистецьких колективів на Підляшші, вчителька української мови та музики, аніматорка українського культурного життя в регіоні. Є засновницею і художнім керівником Українського ансамблю пісні і танцю «Ранок», який став культурною візитівкою українського середовища Підляшшя та міста Більськ і є лауреатом багатьох премій і фестивалів у Польщі та за кордоном. Є. Томчук керує також з 1995 р. українським фольклорним ансамблем «Родина» в Дубяжині та українським дитячим гуртом «Сонечко», який діє при дитячому садочку № 9 «Лісова поляна» в Більську. Є авторкою або редакторкою кількох видань. Вона також є автором статей про фольклор і музичну культуру Підляшшя. Проводила також етнографічні дослідження на Північному Підляшші. Вона підготувала кілька дисків, записаних ансамблями, якими керує. Була художнім керівником та організатором багатьох фестивалів української культури та пісенних конкурсів на Підляшші.
Єлизавета Томчук є однією з ключових постатей українського культурного життя Північного Підляшшя. Має чудову музичну майстерність та глибоке знання фольклору і музичних традицій Підляшшя на загальноукраїнському тлі. Майже тридцять років керує українськими художніми ансамблями на Підляшші та анімує українське культурне життя регіону. Вона виховала багато поколінь дітей та молоді в любові до рідної культури, мови, пісні. Усе своє професійне та громадське життя присвятила діяльності, спрямованій на збереження, дослідження та розвиток української культури Підляшшя.
Категорія «Самоврядна діяльність»
Д-р Микола Хроль – ветеринар, діяч місцевого самоврядування, один із лідерів українського життя на Північному Підляшші. Людина з великим авторитетом серед мешканців Більська та Більського повіту. Заангажувався в діяльність місцевого самоврядування вже на початку 90-х років ХХ ст., коли воно відродилося в Польщі. У перших демократичних самоврядних виборах у 1990 р. став радним Ради Міста Більськ зі списка Русько-Українського виборчого комітету міста Більськ Підляський. Згодом був обраний радним Ради Міста Більськ також у 1998 та 2002 рр. Як представник українського середовища Більська у 1998-2002 рр. був заступником голови Ради Міста Більськ. Став одним із лідерів української громадськості Підляшшя. У 2000-2005 роках був заступником голови Союзу українців Підляшшя, найбільшої української організації в регіоні.
Микола Хроль – одна із найвідоміших і найавторитетніших постатей українського середовища Підляшшя. Представник покоління українців Південного Підляшшя, яке мало травматичний досвід депортації під час акції «Вісла», проте зберегло свою українську ідентичність та прив’язаність до Православної Церкви. Відіграв вагому роль у розвитку ветеринарної справи на Більщині в період суспільно-економічної трансформації. Став одним із політичних лідерів українського середовища Північного Підляшшя в місцевому самоврядуванні наприкінці ХХ та на початку ХХІ століть. Відіграв важливу роль у розвитку українського життя на Підляшші зламу тисячоліть.
Нагороду присуджує Капітула, у склад якої увійшли особи, заангажовані у діяльність задля збереження та розвитку української мови і культури Підляшшя, вказані управами суб’єктів, що заснували Нагороду, тобто Підляського наукового інституту та Союзу українців Підляшшя. Членами Капітули Підляської науково-літературної нагороди в 2024 р. є: д-р Андрій Артемюк, д-р габ. Василь Крупич, проф. БП; д-р Григорій Купріянович, д-р Мирослав Степанюк.
Урочисте проголошення лавреатів та церемонія вручення Підляської науково-літературної нагороди на 2024 рік планується 6 жовтня 2024 р. в Більську на Підляшші.
Інформація про Нагороду та процес її присудження буде розміщена на веб-сайті Підляського наукового інституту: https://www.pninstytut.org/populyaryzacziya/nahoroda
Публічне завдання «Підляська науково-літературна нагорода» співфінансується із фондів Підляського воєвідства.
Залишити відповідь