V ПУНК

У днях 19-20 листопада 2021 р. відбулася V Підляська українська наукова конференція «Українська мова в культурному просторі Підляшшя»

Центральною темою V Підляської української наукової конференції була “українська мова Підляшшя та її функціонування в культурному просторі регіону”. Саме мова є ключовим фактором культурної самоідентифікації, вона формує світосприйняття та культурний ландшафт. Питання функціонування української мови на Підляшші були представлені на конференції в широкому спектрі: починаючи від мовознавчого аналізу українських говірок Підляшшя та взаємозв’язків і порівняння з говірками сусідніх регіонів, через питання взаємопроникання і взаємозв’язків українських говірок Підляшшя з іншими мовами, які наявні в регіоні, проблему стану збереження української мови на Підляшші, функціонування української мови в публічному просторі регіону, юридичний статус української мови на Підляшші в історичному і сучасному контекстах, використання українських говірок в засобах масової інформації по питання використання української мови (як говірок, так і літературної) в літературній творчості на Підляшші.

Конференція зібрала велику кількість науковців та дослідників-аматорів. Виступили вони в сесіях «Українські говірки Підляшшя», «Топонімія та антропонімія Підляшшя» та «Українська мова в публічному просторі Підляшшя», які відбулися першого дня. Другого дня учасники конференції виголошували доповіді в сесіях: «Міждіалектні і міжмовні контакти та літературна творчість» та «Історія та культура Підляшшя».

Першого дня в рамках конференції відбулася презентація концепції Пудляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому». Той день закінчився презентацією оповідань українською підляською говіркою Васі Плятонішиного (Василя Поскробка) «Так розказувалі».

Другого дня в рамках конференції відбулася презентація монографії «Сураж – середньовічний город на мазовецько-русько-литовському пограниччі», за ред. Даріуша Краснодембського та Ганни Ольчак. На завершення IV сесії відбулася презентація концепції, діяльності та засобів Підляського архіву. Конференцію закінчив виступ Українського ансамблю пісні і танцю «Ранок» з Більська.

Конференція відбулася в гібридній формі, тобто відбулися стаціональні засідання в Більску, а частина доповідачів виступала онлайн.

ЗАГАЛЬНА ПРОГРАМА

ДЕТАЛЬНА ПРОГРАМА

Онлайн-трансляція конференції доступнa на сторінці Підляського наукового інституту у Фейсбуці:

Урочисте відкриття конференції

Сесія I «Українські говірки Підляшшя»

https://www.facebook.com/100057457388765/videos/1183732392120865

Сесія ІІ «Топонімія та антропонімія Підляшшя»

Презентація концепції Пудляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому»

https://www.facebook.com/100057457388765/videos/443247577158771

Сесія III «Українська мова в публічному просторі Підляшшя»

Презентація оповідань українською підляською говіркою Васі Плятонішиного (Василя Поскробка) «Так розказувалі» (Білосток 2021)

https://www.facebook.com/100057457388765/videos/636541771122913

Презентація монографії «Сураж – середньовічний город на мазовецько-русько-литовському пограниччі», за ред. Даріуша Краснодембського та Ганни Ольчак (Варшава 2020)

Сесія IV «Міждіалектні і міжмовні контакти та літературна творчість»

https://www.facebook.com/100057457388765/videos/948422099414093

Презентація концепції, діяльності та засобів Підляського архіву

Сесія V «Історія та культура Підляшшя»

Урочисте закриття конференції, Концерт вокальної групи Українського ансамблю пісні і танцю «Ранок» (керівник: Єлизавета Томчук)

https://www.facebook.com/100057457388765/videos/1194348981091225

Почесний патронат: Бургомістр Міста Більськ на Підляшші, Бургомістр Міста Гайнівка, Бургомістр Кліщель, Війт ґміни Більськ на Підляшші.

Медіа-патронат: Український часопис Підляшшя «Над Бугом і Нарвою», Польське радіо Білосток, Польське телебачення Білосток, інтернет-портал bielsk.eu, „Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz”.

Конференція відбулася завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща, завдяки підтримці приватних осіб та за підтримки Посольства України в Республіці Польща, Бургомістра міста Більськ на Підляшші, Бургомістра Міста Гайнівка, Бургомістра Кліщель, Війта ґміни Більськ на Підляшші.

Спонсори: Polska Sieć Sklepów „Arhelan”, Agencja Wydawnicza „Ekopress”, Babka z plackiem „u Basieńki” Barbara Andrejuk, J.W. Zakład Transportowy.