Роковини смерті Івана Красковського

Роковини смерті Івана Красковського

23 серпня 1955 року у Братиславі в Чехословаччині помер Іван Красковський, український громадський, політичний та державний діяч, дипломат.

Він народився12 (24) червня (за іншою версією 24 липня) 1880 року в Дубичах-Церковних у тодішньому Більському повіті Гродненської губернії (зараз Гайнівський повіт).

Церква в Дубичах-Церковних (фото Людмили Лабович)

Іван Красковський походив з сім’ї православного священика Iгнатiя Красковського (1850-1909), могила якого знаходиться коло Покровської церкви в Дубичах Церковних (на фото).

Могила сім’ї Красковських у Дубичах-Церковних (фото Людмили Лабович)

Іван Красковський завершив гімназію у Вільнюсі. У 1903-1905 рр. навчався на історико-філологічному факультеті Варшавського університету. Після звільнення за участь у нелегальному студентському гуртку, продовжив навчання в Петербурзькому університеті. Здобув там фах історика-економіста.

У 1907-14 рр. Іван Красковський проживав у Вiльнюсі, викладав у гімназіях. Був членом Бiлоруського вчительського союзу й інших освітніх товариств.

З 1915 року видатний підляшанин перебував у Києві. Як член Української партії соціалістів-федералістів брав участь у революційних подіях в Україні навесні 1917 року.

Іван Красковський був членом уряду Української Народної Республіки, між іншими товаришем (заступником) народного міністра внутрішніх справ УНР Володимира Винниченка, згодом товаришем міністра закордонних справ і посол Української Народної Республіки в Грузії.

Після поразки української революції 1917-1921 р. перебував у Польщі, Литві, Латвії. У 1925 році переїхав до Мінська. У 1930 переведений у Москву. Заарештований органами Об’єднаного державного політичного управління СРСР за сфабрикованою справою «білоруських націонал-демократів». За вироком суду у 1931 році висланий у Самару. У 1937 році знову заарештований. У березні 1940 року був звільнений з ув’язнення.

До виходу на пенсію в1949 році Іван Красковський працював учителем у населених пунктах Куйбишевської області. У 1953 виїхав до дочки Людмили в Чехословаччину.

Іван Красковський помер 23 серпня 1955 року в Братиславі в Чехословаччині, де проживала його донька. Був реабілітований в СРСР посмертно у травні 1962 року.

Багато матеріалів про Івана Красковського друкувалося на сторінках Українського часопису Підляшшя «Над Бугом і Нарвою». Там також можна прочитати спогади його доньки Людмили.

Людмила Лабович

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*