Як називали дівчат у 1780 р.? На основі матеріалів з парафіяльних метрик у Чижах
Три тижні тому в рамках завдання «Іменні традиції підляського села XVIII-XX століть», що реалізується Підляським науковим інститутом завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації РП, було представлено чоловічі імена, які найчастіше давали дітям в колишній уніатській парафії Чижі в 1780 році.
Статтю можна читати за посиланням:
Тим разом у статті буде представлено жіночі імена, які найчастіше давали дітям в парафії Чижі в 1780 році.
Варто згадати, що в цьому році в парафії було охрещено 91 дитину, у тому числі ні одної пари близнюків. 46 дітей були хлопчиками та 43 дівчатами. Отже видно, що охрещено менше дівчаток ніж хлопчиків. При двох записах не подано імен дітей.
Варто згадати, що записи були зроблені польською мовою, але багато форм подано в говірковій формі.
Які імена давали дівчаткам у 1780 році?
У списку спершу подана іменна форма українською мовою, потім – польською, на кінець – кількість хрещених дітей. У дужках записані форми, що з’явилися в метриках (найчастіше в знахідному або орудному відмінку) – щоб показати, в який спосіб наприкінці 18 століття були записані імена.
Агафія – Agata – 6 (Agatę, Ahafią, Ahafię)
Агнія – Agnieszka – 1 (Agniszkę)
Агрипина – Agrypina – 1 (Ahrypine)
Акилина, Килина – Akilina – 1 (Kwiline)
Анастасія – Anastazja – 2 (Anastazyą)
Анна – Anna – 3 (Anne)
Варвара – Barbara – 2 (Barbare, Barbarę)
Дарія – Daria – 1 (Daryą)
Домініка – Dominika – 2 (Dominikę)
Єфимія – Eufemia – 1 (Ewfimie)
Єфросинія – Eufrozyna – 3 (Efrosyne, Efrozynę)
Катерина – Katarzyna – 2 (Katarzyne)
Ксенія – Ksenia – 1 (Xienie)
Маріанна – Marianna – 4 (Maryane, Maryanną, Maryanne), у тому числі раз з іменем Христина – (Maryanne Krystyne)
Марія – Maria – 1 (Maryą)
Меланія – Melania – 1 (Mełaszkę)
Наталія – Natalia – 1 (Natalią)
Парасковія – Paraskewa – 3 (Paraskę, Paraskiewią)
Пелагія – Pelagia – 2 (Pełachię, Pełahie)
Текля – Tekla – 3 (Tekle)
Уляна – Julianna – 1 (Juliane)
Федора – Teodora – 1 (Teodore)
Як видно, дівчаткам давали досить різноманітні імена. Найчастіше в 1780 р. священик обирав ім’я Агафія (6 разів). На другому місці є Маріанна (4 рази, у тому числі раз з іменем Христина), яке у 18-му столітті могло просто бути варіантом імені Марія. Були й популярними імена Анна, Єфросинія, Парасковія і Текля (3 рази). Двічі названо іменами: Анастасія, Варвара, Домініка, Катерина і Пелагія. Інші імена давали лише один раз.
20 років раніше, тобто в 1760 році, найпопулярнішими були імена: Маріанна (6 разів) та Агафія, Анна, Євдокія, Єфимія, Ксенія, Устина і Федора (3 рази).
Популярність імен обумовлювалася тим, день якого святого відзначали в день хрещення дитини. Оскільки однак жіночих імен є менше, тому й священник мав більшу свободу, обираючи ім’я дівчинки.
Цікаво, що ім’я Агнія давали в тому часі римо-католицьким дітям; порівнюючи з метриками з інших років видно, що не було воно тоді популярним серед уніатського населення.
Що стосується способу запису, багато жіночих імен у метриках з 1780 року написані у польському варіанті (Agatę, Barbarę), але є й імена у варіанті наближеному до говіркового (Mełaszkę, Paraskę).
********************
Матеріали зібрала і опрацювала Людмила Лабович у рамках завдання «Іменні традиції підляського села XVIII-XX століть», що реалізується Підляським науковим інститутом завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації РП.
Публікація виражає лише погляди автора/ів і не може ототожнюватися з офіційною позицією Міністра внутрішніх справ і адміністрації.
Залишити відповідь