Другий день VІI Підляської української наукової конференції «Роль міст в минулому Підляшшя»
Уже в найближчу п’ятницю почнеться VІI Підляська українська наукова конференції «Роль міст в минулому Підляшшя» (до 500-річчя надання міських прав Кліщелям). Місцем її засідань будуть два підляські міста: Більськ та Кліщелі.
Перший день конференції (17 листопада 2023 р.) відбудеться в Міській публічній бібліотеці в Більську на Підляшші, вул. Казімежовська 14, а другий (18 листопада 2023 р.) в Міському центрі культури, спорту та відпочинку в Кліщелях («Гладишка»), вул. 1 травня 19.
Цього року, окрім Більська, місцем конференції є Кліщелі, які відзначають ювілей 500-річчя надання міських прав. Отже й науковий захід Підляського наукового інституту вписується у ювілейні відзначення.
Другого дня VІI Підляської української наукової конференції «Роль міст в минулому Підляшшя» в Кліщелях відбудуться дві сесії. Заплановано також декілька інших подій.
Як перша подія пройде Презентація монографії Даріуша Краснодембського та Ганни Ольчак «Археологія Біловезької пущі. Історія заселення польської частини Біловезької пущі від кам’яного віку до кінця XVIII ст.» (Варшава 2022), після якої відбудеться перша того дня, та четверта під час конференції сесія «Історія Кліщель та Кліщелівської землі». Згодом заплановано Презентацію результатів Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому», а також урочистість Вручення пам’ятних медалей з нагоди 500-річчя надання міських прав Кліщелям. Опісля відбудеться чергова подія – Презентація книжки «Люди та події. Кліщелі 1991-2021», за ред. Марії Климович (Кліщелі 2022). Друга того дня сесія та п’ята взагалі – буде присвячена темі «Культура, мова, традиції та сучасність Кліщель і Кліщелівської землі». На завершення конференції Cцену з театральної п’єси Миколи Рощенка «Бувало і нині» у виконанні покаже Гурток сільських господинь у Добриводі.
Під час конференції в Кліщелях можна буде подивитися виставку «Записані в історії Кліщель» (змістове та графічне оформлення МЦКСіВ в Кліщелях), гончарську майстерню, що діє при МЦКСіВ в Кліщелях («Гладишка») та виставку книжок про Кліщелі та Кліщелівську землю (підготовлена Товариством любителів Кліщелівської землі).
Детальна програма VIІ Підляської української наукової конференції доступна на Інтернет-сайті Підляського наукового інституту:
Онлайн-трансляція конференції буде вестися на профілях Підляського наукового інституту у Фейсбуці та YouTube.
Подія на Фейсбуці:
https://www.facebook.com/events/293488303586313?ref=newsfeed
Центральною темою VІІ Підляської української наукової конференції буде роль міст в минулому Підляшшя. Приводом для цього є 500-річчя надання міських прав Кліщелям. Підляські міста відіграють особливу роль в історії, стаючи не лише регіональними адміністративними, політичними чи релігійними центрами, важелями економічного розвитку і обміну товарами, але також місцями, які виконували та виконують важливу роль в розвитку та збереженні культури і освіти, саме там формуються інтелектуальні осередки та зароджуються нові ідеї. Міста були і є місцями зустрічі різних етносів, релігій, культур, мов та традицій, природнім шляхом набуваючи багатокультурного характеру. Проте – в умовах культурної домінації однієї з культур – саме в містах відбуваються прискорені асиміляційні процеси та, нерідко, маргіналізація культури та мови корінного населення.
Під час конференції особлива увага буде присвячена минулому і сучасності Кліщель, які цього року відзначають ювілей 500-річчя надання міських прав. Пів тисячолітня історія цього підляського міста є прикладом функціонування багатоетнічної і багаторелігійної міської спільноти в різні історичні епохи і у складі різних політичних організмів. Характерним для історії Кліщель є те, що український етнос зберіг тут протягом століть свою мову і традицію, а місто відіграло важливу роль в історії українського культурного життя та формуванню модерної української ідентичності на Підляшші. Організатори прагнуть, щоб на конференції були представлені різні виміри історії та сучасності Кліщель і навколишніх місцевостей з соціологічної, культурологічної, етнографічної, мовознавчої, економічної, демографічної перспектив.
Організатори конференції: Підляський науковий інститут, Міське управління в Кліщелях.
Cпіворганізатори: Комісія польсько-українських культурних зв’язків Польської академії наук Відділення у Люблині, Союз українців Підляшшя, Міська публічна бібліотека в Більську на Підляшші, Міський центр культури, спорту та відпочинку в Кліщелях, Товариство любителів Кліщелівської землі, Православна парафія Успіння Пресвятої Богородиці в Кліщелях, Початкова школа в Кліщелях, Міська публічна бібліотека в Кліщелях, Гурток господинь «Мальва» в Кліщелях, Гурток сільських господинь у Добриводі, Гурток сільських господинь у Дашах.
Почесний патронат: Бургомістр Кліщель, Бургомістр Міста Більськ на Підляшші, Бургомістр Міста Гайнівка, Бургомістр Міста Cім’ятичі, Війт ґміни Більськ на Підляшші.
Медіа-патронат: Український часопис Підляшшя «Над Бугом і Нарвою», Польське радіо Білосток, Польське телебачення Білосток, інтернет-портал bielsk.eu, „Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz”.
Конференція відбувається завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща, за підтримки Бургомістра Кліщель, завдяки підтримці приватних осіб та за підтримки Посольства України в Республіці Польща, Бургомістра міста Більськ на Підляшші, Бургомістра Міста Гайнівка, Війта ґміни Більськ на Підляшші.
Спонсори: Polska Sieć Sklepów „Arhelan”, Agencja Wydawnicza „Ekopress”, J.W. Zakład Transportowy.
Залишити відповідь