Про біженців з Підляшшя в контексті Всесвітнього дня біженців

Про біженців з Підляшшя в контексті Всесвітнього дня біженців

20 червня відзначався Всесвітній день біженців (англ. World Refugee Day) — щорічне свято прийняте Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй. У його контексті не можна забувати про біженців, які в 1915 році втікали вглиб Російської імперії з території, між іншими, сьогоднішнього Підляшшя.

Біженством найчастіше називають масову втечу населення, в основному православного, з західних губерній Російської Імперії перед наступаючими німецькими військами від весни по осінь 1915 р. Головною причиною було використання російським командуванням тактики спаленої землі. З цією метою проведено пропагандистську акцію – лякали жорстокістю німців, наслідком чого була масова паніка і втеча мирного населення.

Внаслідок біженства могло виїхати навіть 3,5-5 млн осіб, з чого 2 млн з території сьогоднішньої Польщі. У більшості це були білоруси і українці (67,5 відс.), хоча утікали теж поляки (13,3 відс.), євреї (6,4 відс.), латвійці (4,9 відс.).

Найбільше людей виїхало з 2-мільйонної Гродненської губернії (у тому числі з підляських сіл) – 800 тис. З багатьох сіл утекло навіть 80-90 відсотків усіх жителів. Третина всіх біженців померлa під час подорожі, часто внаслідок епідемій та голоду.

На фотографіях: церква св. Анни у Старому Корнині та обеліск на честь 100-річчя біженства коло храму

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*