Відбулося урочисте проголошення результатів Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому»

Відбулося урочисте проголошення результатів Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому»

В неділю, 18 червня 2023 року, пополудні у Міській публічній бібліотеці в Більську на Підляшші відбулося Урочисте оголошення результатів Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому». Захід відкрив, сказав про ідею і значення конкурсу та привітав гостей директор Підляського наукового інституту д-р Григорій Купріянович. Він нагадав, що організатором конкурсу був Підляський науковий інститут, партнером при його проведенні Союз українців Підляшшя, а співорганізатором урочистості проголошення результатів: Міська публічна бібліотека в Більську на Підляшші. Підкреслив, що проведення конкурсу було можливим завдяки реалізації публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства із коштів Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки.

Згодом секретар ПНІ Людмила Лабович, відповідальна за мериторичну і організаційну підготовку конкурсу, розповіла про проведення Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому», який тривав з грудня 2021 р. по червень 2023 р. Підкреслила вона, що конкурс був ініціативою, щоб заохотити людей писати «по-свойому», тобто українськими підляськими говірками.

Ключовим моментом заходу стало урочисте проголошення рішення журі Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому» – протокол з праць журі зачитала одна із його членів Євгенія Гаврилюк. Учасники урочистості почули, що на Підляський літературний конкурс «Пішемо по-свойому» надійшло кількадесят праць 20 авторів. Праці 5 авторів не відповідали формальним вимогам, відтак у конкурсі взяло участь 15 учасників.

За рішенням журі, Лавреатами конкурсу стали:

Категорія «Драма»:

І місце – Олена Алексіюк – за твір «Тімошка»,

І місце – Микола Рощенко – за твір «Бувало і нині».

Категорія «За етнографічними мотивами»:

ІІІ місце – Миколай Панфілюк – за твір «Солдат і нечиста сила»;

Категорія «Поезія»:

ІІІ місце – Славомир Кулик – за цикл віршів,

ІІІ місце – Агнешка Данилюк – за вірш «Не говору по-свойому»;

Категорія «Проза»:

І місце – Юрій Плева – за цикл оповідань,

І місце – Леокадія Саєвич – за цикл оповідань «Билі будні, билі свята, било…»;

Категорія «Публіцистика»:

ІІ місце – Христина Костевич – за твір «По-мойому»;

Категорія «Спогади»:

ІІ місце – Ніна Григорук – за твір «Усе повно люді в хаті»,

ІІІ місце – Валентина Ващук – за твір «Говору по-свойому».

Рішенням журі Відзнаки отримали:

Відзнака «За душевність поезії» – Зоя Майстрович,

Відзнака «За пісенність поезії» – Марко Хмелевський,

Відзнака «За занурення в історію регіону» – Миколай Панфілюк,

Відзнака «За виразний особистий погляд у публіцистичних творах» – Славомир Кулик, Відзнака «За майстерність слова та тонкий гумор» – Юрій Плева.

Журі вирішило також нагородити:

За участь у Підляському літературному конкурсі «Пішемо по-свойому» та за зацікавлення українською мовою і культурою Підляшшя: Аркадіюш Стосур та Ірина Пивовар;

За участь у Підляському літературному конкурсі «Пішемо по-свойому» та за пошуки художньої виразності у творенні великої літературної форми – Микола Яновський.

Поза конкурсом журі нагородило молодих авторок надісланих віршів. Нагороду «Юному таланту за повагу до рідного слова» отримали: Анастасія Грицько за вірш «Моя Україна», Катерина Конахович за вірш «Міжнародний День Рідної Мови».

Після зачитання протоколу своїми рефлексіями після конкурсу поділилися членкині журі. Першою виступила онлайн українська письменниця родом з Берестейщини Наталка Бабина. Потім звернулася до присутніх українська поетеса з Більська, член Національної спілки письменників України Євгенія Гаврилюк. Як третя своїм баченням конкурсу поділилася журналістка, філолог, дослідниця підляських говірок, секретар Підляського наукового інституту Людмила Лабович. На завершення свої міркування висловила, також онлайн, мовознавець-діалектолог, дослідниця українських говірок, професор Кафедри слов’янського мовознавства Інституту Мовознавства і Літературознавства Університету Марії Кюрі-Склодовської в Люблині проф. Любов Фроляк.

Тоді відбувся акт вручення лавреатам та учасникам конкурсу дипломів і матеріальних нагород у формі подарункових карт до різних магазинів. Імена нагороджених зачитувала член журі Л. Лабович, а нагороди вручали: член журі Є. Гаврилюк, голова Союзу українців Підляшшя Марія Рижик, директор ПНІ д-р Г. Купріянович та директор Міської публічної бібліотеки в Більську на Підляшші Івона Бєлецька-Влодзіміров. Лавреати та учасники конкурсу після вручення зверталися зі словом до учасників заходу.

Під час проголошення результатів літературного конкурсу мусило прозвучати живе літературне слово. Лавреати конкурсу, які зайняли перші місця в окремих категоріях, прочитали фрагменти своїх творів: Олена Алексіюк драму «Тімошка», драму Миколи Рощенка «Бувало і нині» з уваги на відсутність автора зачитав Юрій Гаврилюк, Юрій Плева оповідання «Жаворонок в Америку поїехав»; Леокадія Саєвич оповідання з циклу «Билі будні, билі свята, било…».

На завершення урочистості був зачитаний лист скерований учасникам конкурсу Надзвичайним і Повноважним Послом Українив Польщі Василем Зваричем. До присутніх звернулися також очільниці установ заангажованих у проведення конкурсу: голова Союзу українців Підляшшя М. Рижик та директор Міської публічної бібліотеки в Більську на Підляшші І. Бєлецька-Влодзіміров. Захід закінчив директор ПНІ д-р Г. Купріянович. Він висловив подяку всім особам та установам заангажованим у підготовку і проведення конкурсу, медіям за поширення інформації про конкурс. Поінформував також про чергові дії в рамках конкурсу: публікацію творів лавреатів конкурсу та літературні зустрічі з лавреатами. Урочистість закінчилася спільною фотографією та почастунком.

В урочистості взяли участь лавреати та учасники конкурсу , їхні сім’ї та друзі, любителі літератури писаної підляськими українськими говірками, особи заангажовані в українське життя Підляшшя. Серед присутніх були, зокрема, настоятель православної парафії Преображення Господнього в Пльосках о. прот. Андрій Нелипинський, директор Катажина Корицька з Маршалковського управління Підляського воєвідства, секретар Кліщель Валентина Сидорук, секретар ґміни Ботькі Валентин Корицький, проф. Дорота Місіюк з Університету в Білостоці, проф. Василь Крупич з Білостоцької політехніки, директор садочка № 9 «Лісова поляна» в Більську Єлизавета Нелипинська, Александ Василюк з Товариства „Orthnet”, колишній голова Міської ради Більська Петро Кондратюк.

***

Конкурс відбувся як одна із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства із коштів Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*