Відбулись майстер-класи «Як писати по-свойому?» з проф. Любов Фроляк і поетесою Зоєю Сачко

Відбулись майстер-класи «Як писати по-свойому?» з проф. Любов Фроляк і поетесою Зоєю Сачко

4 грудня 2022 р. в Міській публічній бібліотеці в Більську на Підляшші відбулися треті літературні майстер-класи «Як писати по-свойому?» в рамках Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому». Це була нагода, щоб поповнити свої знання про українськi підляські говірки, та довідатися, як писати «по-свойому» літературні твори.

Майстер-класи, присвячені характеристиці підляських українських говірок та їх специфіці, провела проф. Любов Фроляк – мовознавець-діалектолог, дослідниця українських говірок (у тому числі підляських), випускниця Донецького національного університету, науково-дидактичний працівник Кафедри слов’янського мовознавства Інституту Мовознавства і Літературознавства Університету Марії Кюрі-Склодовської в Люблині.

Проф. Любов Фроляк показала, як представляються говірки території між Бугом і Нарвою на фоні українських діалектів, охарактеризувала їх, показуючи головні риси, які свідчать про їхній український характер. Це була неповторна нагода, щоб донести наукові знання про українські говірки Підляшшя до ширшого загалу та поговорити на цю тему з видатною дослідницею підляських говірок.

Другу частину майстер-класів, присвячену писанню літературних творів, провела Зоя Сачко – поетеса з Більська. Літературні твори вона пише підляською говіркою, є авторкою кількох поетичних книжок: «Пошукі», «Над дньом похільона», «Ще одна весна», «Поеми», «Пока» та прозової книжки «А колісь так било».

Поетеса розповіла присутнім про свій літературний шлях, заохочуючи присутніх спробувати писати рідними говірками, представила свої літературні видання та зачитала низку своїх літературних творів. Це була неповторна нагода, щоб почути твори поетеси в її авторському представленні.

Вірші Зої Сачко, яка родом з села Вуолька коло Вуорлі, віддають клімат колишнього підляського села. Звертає увагу велике багатство та метафоричність мови поетеси, яка ціле своє життя намагається показати, що говірку можна влучно використовувати в літературній творчості.

Зустріч з авторкою стала нагодою, щоб ширше поговорити про питання, пов’язані з переданням говірки в літературі, способом запису підляського мовного різноманіття та взаєминам «діалекти – літературна мова». Довга дискусія з участю учасників зустрічі показала різні точки зору на тему присутності говірки в літературі, її зв’язку з літературною мовою, та відкрила багато питань, пов’язаних хоча б з процесом мовної полонізації, що веде до занепадання говірок.  

Організатором події було Товариство «Підляський науковий інститут», партнером Союз українців Підляшшя, співорганізатором Міська публічна бібліотека в Більську на Підляшші.

Конкурс відбувається як одна із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується з коштів Національного інституту свободи – Центру розвитку громадянського суспільства в рамках Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030.

Профінансовано з коштів Національного інституту свободи – Центру розвитку громадянського суспільства в рамках Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*