Холмські відзначення 155-ї річниці народження Михайла Грушевського

Холмські відзначення 155-ї річниці народження Михайла Грушевського

26 вересня 2021 р. в Холмі відбулися Холмські відзначення 155-ї річниці народження Михайла Грушевського, яких організатором – поруч Українського Товариства та кафедральної православної парафії св. Івана Богослова в Холмі – був також Підляський науковий інститут. Саме в Холмі 29 вересня 1866 р. народився майбутній перший очільник української держави в новітні часи та найвидатніший український історик Михайло Грушевський.

Відзначення 155-річчя народження М. Грушевського почалися після Божественної Літургії у холмській кафедральній православній церкві св. Івана Богослова, у якій до речі був охрещений М. Грушевський. До хреста в пам’ять М. Грушевського, що стоїть поруч церкви, пішов хресний хід і була там відслужена урочиста панахида, яку совершав настоятель холмської православної парафії о. прот. д-р Ярослав Щур, а співав парафіяльний хор під диригування Івана Подолюка. Згодом українські та польські делегації поклали вінки до дошки на честь Михайла Грушевського, що знаходить на будинку неподалік церкви.

Третя частина відзначень, Науковий симпозіум «Михайло Грушевський – постать, діяльність, зв’язки з Холмом». З нагоди 155-ї річниці народження Михайла Грушевського, почалася пополудні в Холмській Публічній Бібліотеці ім. Марії Пауліни Орсетті в Холмі. Відкрив захід говова Українського Товраиства та директор ПНІ д-р Григорій Купріянович. Зі словом до присутніх звернувся також Почесний консул України в Холмі Станіслав Адам’як. Підчас симопіуму, якого організаторами були Українське Товариство та Підляський науковий інститут, були виголошені три доповіді. Заступник директора ПНІ Юрій Гаврилюк говорив про «Холм як місце народження  Михайла Грушевського». Директор ПНІ д-р Г. Купріянович виголосив доповідь «Михайло Грушевський (1866-1934) – життєвий шлях ученого та політика», яку супроводжувала мультимедійна презентація. Останнім виступав проф. Ґжеґож Януш з факультуту політології та журналістики Університету Марії Кюрі-Склодовської в Люблині, який провів аналіз політичної діяльності першого очільника української держави в ХХ ст. і виголосив доповідь «Михайло Грушевський – політик в умовах побудови незалежної держави». Симпозіум закінчився короткою дискусією, у якій взяв голос зокрема Олександр Волошинський, заступник голови Львівського суспільно-культурного Товприства «Холмщина».

Після перерви відбулася остання подія відзначень – Урочистий концерт з нагоди 155-ї річниці народження Михайла Грушевського. Почався він художньою програмою про Михайла Грушевського у виконанні учнів міжшкільних груп навчання української мови у Люблині, які готували її під опікою вчительки української мови Лесі Соболівської. Згодом з промовами виступили офіційні гості відзначень. Спочатку надано слово представниці української держави – першому секретарю Посольства України в Польщі Ользі Марчук, яка зачитала листа від Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Польща Андрія Дещиці. Від імені польських державних властей виступала керівник холмського відділення Люблинського воєвідського управління Моніка Шуміло, яка зачитала листа від генеральної директор Люблинського воєвідського управління та уповноваженої Люблинського воєводи у справах нацменшин Аґати Ґрулі. Від імені делегації депутатів Львівської обласної ради взяла слово Соломія Риботицька, депутати львівської облради та голова Товариства «Надсяння». До присутніх звернувся також о. прот. д-р Ярослав Щур, настоятель православної парафії св. Івана Богослова в Холмі. Зичитано також листи від віцемаршалка Люблинського воєвідства Збіґнєва Войцеховського та Яна Федірко з Фонду Самостійності.

Музичну програму концерту започаткував виступ бандуристки з Люблина, яка родом з Підляшшя, Йоанни Купріянович, яка виконала в супрводі бандури твір «Молитва за Україну». Прекрасний концерт дав знаменитий Український дитячо-молодіжний фольклорний ансамбль «Гілочка» з Черемхи (керівник: Ірина Вишенко), який захопив публіку своєю майстерністю і красою. Урочистий концерт закінився подячним словом директора ПНІ та голови УТ д-ра Г. Купріяновича.

Відзначення відбувалися за підтримки різних установ та організацій, їх співорганізаторами були: Почесне консульство України в Холмі, Холмська публічна бібліотека ім. Марії Пауліни Орсетті у Холмі, Львівське суспільно-культурне товариство «Холмщина», Фундація Партнерство і співпраця (Холм). Почесний патронат над відзначеннями взяв Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща. Медіа-патронат прийняли: Український часопис Підляшшя «Над Бугом і Нарвою», Український тижневик «Наше Слово», Польське радіо Люблин, Радіо Бонтон, Польське Телебачення Люблин, «Супер Тидзєнь Хелмскі», «Кур’єр Любельскі». Захід реалізовано завдяки дотації Міністра внутрішніх справ і адміністрації Республіки Польща та за підтримки фірми «Мідекс» (Березно).

У холмських вшануваннях пам’яті М. Грушевського взяли участь члени українських громад Люблина, Холма та Перемишля (зокрема д-р Олександр Колянчук). На урочистостях були присутні представники Посольства України в Республіці Польща та Генерального консульства України в Любліні. Зі Львова прибула делегація депутатів Львівської обласної ради та Львівського суспільно-культурного Товариства «Холмщина». Були представники польських державних та самоврядних властей, наукового середовища Люблина і Холма, польські друзі. На Малій Батьківщині Михайла Грушевського вшановано пам’ять цієї видатної постаті української історії.

Знімки: Олга Купріняович, Катерина Купріняович, Юрій Гаврилюк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*