Відбулася перша літературна зустріч переможців конкурсу «Пішемо по-свойому».

Відбулася перша літературна зустріч переможців конкурсу «Пішемо по-свойому».

У неділю, 24 вересня 2023 р., у Міській публічній бібліотеці у Більську на Підляшші відбулася перша літературна зустріч переможців Підляського Літературного Конкурсу «Пішемо по-свойому», проводженого Підляським науковим інститутом у партнерстві з Союзом українців Підляшшя. Це була нагода представити постаті та творчість нагороджених на конкурсі, а також поговорити на тему творення літератури українськими говірками Підляшшя.

На зустрічі були присутні четверо переможців конкурсу «Пішемо по-свойому». Це були: Олена Алексіюк – лауреатка І місця в категорії «Драма»; Агнешка Данилюк – лауреатка ІІІ місця в категорії «Поезія»; Юрій Плева – лауреат І місця в категорії «Проза» та Валентина Ващук – лауреатка І місця в категорії «Спогади». Це були представники різних поколінь, а також автори різних літературних жанрів.

Зустріч вів Юрій Гаврилюк, який представляв постаті окремих авторів та їхній письменницький досвід, цікаво посилаючись як на доробок інших підляшан, що писали і пишуть українськими говірками, так і на власну літературну творчість.

Переможці розповіли про свій досвід писання українською мовою, про твори, які брали участь у конкурсі, та про обставини їх створення. Окрім того кожен з них представив обраний твір або його фрагменти. Тому зустріч стала чудовою нагодою почути твори в інтерпретації самих авторів, при чому можна було послухати не лише фрагменти нагороджених робіт, але й інші твори з доробку учасників конкурсу.

Олена Алексіюк подала на конкурс театральну виставу «Тімошка». Це був її літературний дебют, але настільки вдалий, що твір посів перше місце. Драма присвячена постаті Тимофія Муська, художника-примітивіста з села Дубно, досі маловідомого на Підляшші. Цей художник-каліка, якого називають «Никифором із Півночі», розвинув свій талант щойно в Сувальському будинку соціальної опіки «Калина». Мистецтво є не лише даниною пам’яті талановитому художнику з підляського села, який, незважаючи на труднощі, робив те, що найбільше любив у житті, тобто малював, а й форма представлення цієї унікальної постаті на його батьківщині.

У конкурсі «Пішемо по-свойому» Валентина Ващук отримала перше місце в номінації «Спогади» за твір «Говору по-свойому», в якому вона описала, як святкували Різдво Христове та Новий рік у її дитинстві, проведеному в селі Дидулі. Також вона представила присутнім свої літературні твори та цікаві прислів’я і приказки зі своєї юності.

Агнешка Данилюк, молода вчителька з Більська, належить до покоління, яке найчастіше вже не володіє рідною говіркою. Вона й досі розмовляє «по-свойому», але, як наголосила на зустрічі – переважно, коли їде на село, у Кожино. У своєму вірші «Не говору по-свойому» вона в лаконічній формі представила досвід свого покоління, в якому питання мови також поєднується з питанням ідентичності.

Юрій Плева з усіх учасників зустрічі може похвалитися найбільшими творчими здобутками – він видав уже п’ять книжок, серед яких збірка оповідань, написаних українською говіркою села Курашева «Наше село, правда і видумане». Також тривалий час він публікує свої оповідання в Українському часописі Підляшшя «Над Бугом і Нарвою». Як наголошує, в основу його творів лягли розповіді чоловіків, які на різних зустрічах – на вечурках чи на сільській лавці – розказували правдиві, але часто дещо вигадані історії. Хоча вони найчастіше сумні, їхній трагізм часто поєднаний із гумором та іронією. Автор представив присутнім уривок оповідання «Піліп, Ксеня і газети»зі своєї книжки «Наше село, правда і видумане».

Літературна зустріч викликала велике зацікавлення, тому в Міській публічній бібліотеці в Більську зібралося чимало аудиторії. Учасники взяли участь у жвавій дискусії про говориенє по-свойому, про те, як писати говіркою, а також на теми, пов’язані з ідентичністю. Це було не лише місце контакту з живим словом, написаним українськими говірками різних сіл Підляшшя (Дубно, Дидулі, Кожино, Курашево), а й чудовий форум для обміну думками про говірку, літературні твори та зв’язок між рідною мовою та власною ідентичністю.

Далі плануються літературні зустрічі з переможцями Підляського літературного конкурсу «Пішемо по-свойому» в Люблині та Гайнівці.

Організатором зустрічі в Більську був Підляський науковий інститут, партнером – Союз українців Підляшшя, а співорганізатором – Міська публічна бібліотека в Більську на Підляшші.

*****

Конкурс відбувся як одна із трьох дій публічного завдання «Промоція української мови та культури Підляшшя», що фінансується Національним інститутом свободи – Центром розвитку громадянського суспільства із коштів Урядової програми Фонд громадських ініціатив NOWEFIO на 2021-2030 роки.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*